4harf.com Domainler Nedir? Neden Değerlidir? (4L.com)

Listeleniyor: Bloglar
4harf.com Domainler Nedir? Neden Değerlidir? (4L.com)
2.654 Son Güncelleme: 16.03.2021 17:14
Domain ticareti birçok çeşit üzerinden yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan 4 harf. Com uzantısı birçok kombinasyona sahiptir.

4harf.com Domainler Nedir? Neden Değerlidir?

Domain ticareti  birçok çeşit üzerinden yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan 4 harf. Com uzantısı birçok kombinasyona sahiptir. 4harf.com ‘un kullanılma yöntemlerinden biri olan backorder yöntemi çok karlı bir yöntemdir. Yöntem süresi dolmaya başlayan domainler üzerinden işlemektedir. Bu domainlerin süresinin dolmasına az kala kişiler hemen kayıt etmeye yeltenir. Her zaman tutan bir yöntem değildir çünkü bu işle uğraşan herkes o anı beklemektedir. Yine açık artırma yöntemi olarak yöntemde de boş olan domainler açık artıma usulü ile satılır. Bu satış forumlar üzerinden olabileceği gibi firma üzerinden de gerçekleşebilir. Bu domainlerin fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur bir aradadır. İlk olarak harf dizilişi fiyatı etkileyen öğelerdendir. Devamında da sesli harf ve premium harf gibi noktaların devreye girmesiyle fiyatlandırma yapılmış olmaktadır.

Domain Oluştururken Harfler Kategori Haline Getirilir

Bu harfler genele hitap etmesi ve ortak olması amacıyla kodlanmıştır. Buna göre (L) harf, (C) sessiz harf, (V) ise sesli harftir. Örneğin, hsbc.com domainini kodlamak istesek CCCC dememiz yeterlidir. Bunlar arasında en değerlileri CVCV dediğimiz koddur. Bu koda göre oluşturulan domainlerin özelliği jenerik pazara hitap etmesidir. Pazara daha çok hitap eden bu isim ayrıca jenerik olduğunda en değerli domainlerin başında gelecektir. Jenerik adlar, yeni bir ürün veya hizmet olabilir. Veya öyle bir kelime vardır ki bu yeni ürünü veya hizmeti tamamlar. Arama yapıldığında en üstlerde bu ismi görürsünüz. Bundan dolayı çok değerli bir yatırım alanı olmaktadır. Domain ticareti böylesi hassas hesaplamalar üzerine kuruludur.

Harfler Kalite Sıralamasına Konmaktadır

Bu domainleri değerli kılan başka unsurlar da vardır. Bu unsurlardan olan harf kalitesine de çok dikkat edilmektedir. Buna göre harfler kaliteli, orta ve kalitesiz harfler olmak üzere üç kategoridir. Kaliteli harflerden olan a,b,c,d,e,f,g,h,i,l,m,n,o,p,r,s,t orta kaliteli harfler j,k,u,w,v ve kalitesiz harfler ise q,x,y,z harfleridir. Ana kalıbımız yukarıda bahsedilen harf, sessiz harf, sesli harflerden oluşan koddur. Eğer CVCV gibi değerli bir koda sahipseniz harflerin kalitesi o kadar da önemli değildir. Ancak domain yatırımı ve domain ticareti yaparken birkaç noktada araştırma yapılmalıdır. Bu araştırmalardan biri de seçilen kelimenin dünya çapında aranma oranıdır. Ne kadar çok aranırsa kelime o kadar iyidir. Hem kaliteli harfler kullanılmış hem de kalıp CVCV olduğunda çok fazla kazanmanız olasıdır.

Çin Domaini Açık Ara Önde

Çin domainleri denen domainlerde ise durum şudur, yukarıda bahsedilen L C V harflerine göre kalıp oluşturulmaktadır. Ancak onlar A E O U I V harflerini kullanmamaktadır. Çok popüler bir alana sahip olan Çin domainleri sıklıkla araştırılmaktadır. Ayrıca domain ticareti konusunda da bayrağı önde taşımaktadır. Şu an piyasada 4harf.com domaini kalmamıştır. Oluşturulan 456 bin kombinasyon tükenmiş durumdadır. Ancak yukarda bahsettiğimiz gibi domainleri bekleyebilir ve kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da ilgili platformları takip ederek açık artırma usulü ile satışa çıkarılan domainlerden alabilirsiniz. Ayrıca bu konuyla özel olarak ilgilenen sayfalar da mevcuttur. Sayfada süresinin dolmasına az kalmış domainler, boş domainler listelenmektedir. Oraları da devamlı takip edebilirsiniz.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.787 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

4.486 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.643 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri