E-Posta destek@alanadisepeti.com
Backorder Nedir? Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

Özellikle internetin hayatımıza tam anlamıyla girişiyle birlikte, teknolojinin her zaman yaptığı gibi, yeni iş alanları, yeni sektörler ortaya çıktı. Günümüzde küçük-büyük demeden neredeyse tüm işletme, kurum, kuruluşların ve aynı zamanda bireysel olarak kişilerin internet siteleri vardır. Ama artık günümüzde internet siteleri, domain adları öyle bir hal aldı ki, neredeyse alan adı alınabilecek tüm seçenekler başkaları tarafından satın alınmış durumdadır. Bunların küçük bir bölümü aktif olarak kullanılmakta iken, büyük bir çoğunluğu başkaları tarafından alınmış ancak pasif durumda kalmıştır. Kullanılmayan alan adları normal şartlar altında alınamazlar, ancak alan adı sahipleri sitelerini yenilemezse, son erişim tarihini güncellemedikleri taktirde, domainler düşer. İşte bu durumda siteler tekrar alınabilecek hale gelmektedirler. Tabi, süresi dolan alan adlarını da bir an önce almak gerekli, yoksa başka almak isteyenler de çıkabilir.

2000 Yıllarında “Backorder” İşleyişi

Backorder kelimesinin Türkçe anlamı “Ön Sipariş” demektir. Domain sektöründe bir iş kolu haline gelmiş, düşen bir alan adını düşer düşmez almak için kurulmuş bir sistemdir.

İlk olarak 2000 yıllarının başlarında ortaya çıkan bu sistem ile internet alemi ile ilgilenen ve domain kapma peşinde olan kişilere yapmış olduğu yardım, sağladığı yararlar ve gördüğü ilgi nedeniyle resmen bir iş kolu konumuna gelmiştir. O dönemlerde ticaretin yazılı olmayan kurallarından biri olan “ilk gelen alır” mantığıyla çalışan backorder sisteminde, Backorder siteleri mevcuttu.  Çalışma prensipleri, almak istediğiniz alan adı daha önceden alınmışsa, backorder sitesi sizin için domainden düştüğü anda satın alıyordu.

Günümüzde “Backorder” Sistemi

Günümüzde bu backorder siteleri halen mevcuttur, ancak işleyişleri farklıdır. Şuan ki backorder firmalarının mantığı, başka bir ticari kural gibi adeta, “en iyi teklifi veren, domaini alır”. Artık register firmaları ile backorder firmaları anlaşmalı çalışmaktadır.

Eğer bir alan adını gerçekten istiyorsanız, önce istediğiniz alan adını hangi register firmasının kayıt ettiğini tespit edip, daha sonra register firmasının hangi backorder firması ile çalıştığını bulup başvuruda bulunmalısınız. Bu sizi backorder için bir adım önde olanlardan yapacaktır. Şöyle ki, domain düştüğü taktirde, register firmaları anlaşmalı backorder firmasına bilgi veriyor. Eğer anlaşmalı backorder firmasında bu alan adını isteyen kişi varsa açık arttırma yapılıyor, açık arttırmada tek kişi varsa hemen satın alabiliyor. Bu satış yapılamamışsa, diğer backorder firmalarına bakılır, eğer orada da talep yoksa domain boşa düşer.

 

Tarih : 28.12.2019
Ekleyen : Editör
En Çok Okunan Haberler
Domainler günün hangi saati düşer
30.12.2019
Kayıt etmeyi planladığınız domain var ancak günün hangi saati içerisinde yeniden kayıt edilebilecek duruma geldiğini bilmiyorsanız aşağıdaki tablodan .com .net .org ve çok daha fazlası domainin hangi saatte boşa düştüğünü kontrol edebilirsiniz.
Alan Adı Nasıl Yakalanır ?
28.12.2019
Teknoloji her geçen gün gelişmekte, teknolojinin gelişmesiyle birlikte de yeni iş alanları, yeni gelir kapıları açılmaktadır. Artık ticaret yaya olarak gezilen işyerleri, mağazalardan ibaret olmaktan çıktı. Özellikle ticari amaçlı kurulmuş bir firmaysanız bir internet sitenizin olması elzemdir. Bu sebeple ticari firmaların neredeyse tamamı, özel kişilerin ise bir çoğu internet sitesine sahiptir.
Backorder Nedir? Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?
28.12.2019
Alan Adı Sahipleri Sürelerini Yenilemezse, Domain Düşer
Domain - Alan Adı Uzantıları
28.12.2019
Teknoloji çağında olduğumuz yıllarda, artık hemen hemen tüm işletme ve kurumların, bireysel kişilerin ise birçoğunun internet adresi vardır. İnternetin kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda alan adı uzantısı olarak “.Com” bilinirken, günümüzde “.com”, “.net”, “.org” gibi uzantılar akıllara kazınan, uzantı dendiğinde akla ilk gelen seçeneklerdendir. İnternet alanlarının gittikçe artması sebebiyle “.
Satışı gerçekleşmiş en pahalı Domainler
28.12.2019
Son zamanlarda insanların büyük ilgiyle takip ettiği domain piyasası, özellikle büyük satış rakamlarıyla bir hayli ilgi çekmektedir. Domain pazarı bu kadar ünlü olmadan önce, bu işi keşfedip ileriye dönük yatırım yapan kişiler, inanılmaz servetlere sahip oldular. Tabi bununla birlikte popüler bir iş kolu olan domain piyasasında artık istediğiniz domainin .com ve .net uzantılarını almak hemen hemen
facebook takip
Twitterda Takip Et
whatsapp